Şrift ölçüsü:
A+
A
A-
Kr
14 Dekabr 2015

"Müsəlman məhbuslarla həmrəylik platforması" bəyanat yaydı

TUTUKLU MÜSLÜMANLARLA DAYANIŞMA PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

  Bismillahirrahmanirrahim 

“Müminler o kimselerdir ki, bir zulme uğradıklarında birleşir yardımlaşırlar” (ŞURA 43) 

Değerli bacı ve kardeşlerimiz, Bilindiği üzere bir İslam ülkesi olan Azerbaycan, Sovyet Rusya’nın dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşmuş ve müstakil bir Azerbaycan devleti kurulmuştu. Sovyet Rusya döneminde bütün Müslüman cumhuriyetlerde olduğu gibi, Azerbaycan’da da müslümanlar unutulmaz zulümlerle karşılaşmış, İslam’ın değerleri ve mukaddesatı sürekli saldırı ile karşı karşıya kalmıştı. Kardeş Azerbaycan Müslüman halkının bağımsızlığını elde etmesiyle birlikte, İslami köklerine daha çok yönelmeye, İslam’ın değerlerine daha çok sahip çıkmaya ve hayatını İslam’ın hükümlerine göre düzenlemeye başladı.
Azerbaycan halkı içinde özellikle gençler arasında gittikçe yükselen bu İslami uyanış bir taraftan ülkedeki tağut diktatörlüğünü kaygılandırarak bu sürecin kendi sulta ve diktalarına son vereceği korkusuna sevk ederken, diğer yandan da Azerbaycan üzerinde şeytani hesaplar yapan Siyonistleri de bu İslami uyanışı durdurmak için planlar yapmaya itmiştir. Sonuçta ülkedeki Aliyev diktatörlüğü ile siyonist İsrail rejimi arasında kurulan stratejik ittifakın ilk hedefi, İslami uyanışı ezmek olmuştur.
Bu amaçla önce camilerin yıkılması ile başlayan İslam düşmanlığı ardından ‘okullarda başörtüsünün yasaklanması’ ile devam etmiş, bu zulüm ve ihanetlere karşı tepki gösteren ülkenin dindar insanları tutuklanıp zindanlara konulmuştur. Bugün hicab yasağını protesto ettiklerinden dolayı 200’den fazla müslümanın zindanlarda bulunduğu Azerbaycan’da, Dr. Mövsüm Samedov, Hacı Abgül Süleymanov, Zülfikar Mikayilzade, Hacı Tale Bağırov, Hacı Feramiz gibi Müslüman halkın uyanışında önderlik eden nice ‘İslam alimi’ ve ‘dindar siyasetçiler’ zalim rejimin hedefi haline gelmiş, bu şahsiyetler ‘rejim güçlerinin komploları ile tutuklanıp’ ağır hapis cezalarına çarptırılırken, tutsak Müslümanlardan Vakıf Abdullayev ‘zindanda şehid edilmiştir’.
Azerbaycan’daki ‘İslami uyanışın genç liderlerinden’ mücadeleci İslam alimi Hacı Tale Bağırov, daha önce hicaba özgürlük eylemlerine önderlik ettiği gerekçesiyle tutuklanıp 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra 4 ay kadar önce serbest kalmasının ardından, ‘hicab direnişindeki kararlılığından dolayı’ sahte suçlamalarla tekrardan tutuklanıp cezaevine konulmuştur
Taleh Bağırzade her şeye rağmen kendisine inanan insanlara itidalli olmayı ve bu oyunlara gelmemeyi tavsiye etti. Bu şekilde bir sonuca varamayacağını anlayan Aliyev rejimi son planını devreye soktu. Namaz vakti, çöp arabasıyla gizlice Nardaran’a girdiler. Kalaşnikof ve ses bombalarıyla Taleh Bağırzade’nin bulunduğu eve yapılan baskında 5 kişiyi şehit edip bir çok kişiyi yaraladılar. Evde olaya şahit olan herkesi, şehit ve yaralılar da dahil yanlarına alarak, arkalarına ateş ede ede olay yerinden hızlıca ayrıldılar.

Hali hazırda Taleh Bağırzade terörizm şubesinde işkenceye uğramaktadır. Rejimin planının son aşaması Taleh Bağırzade’den terör eylemleri planladığına dair yalan beyan almak ve bunun televizyonlarda yayınlayarak, halk nezdinde Taleh Bağırzade’yi bitirmektir.

Onbin Kişi Abluka Altında

Azerbaycan’ın başkentinde 21. yüzyılda 10.000 kişilik bir topluluk kendi hükümeti tarafından ablukaya alınmış durumda.
1585 dəfə baxılıb
Loading ...
Nur-Az Xeber
24.04.18, 14:35
Başımıza gələn nazir
20.04.18, 09:35
Bakıda bıçaqlanma olub
Go to TOP